Interwencyjne wsparcie finansowe dla przedsiębiorców w 2024: kwalifikacje, kwota i jak ubiegać się o pomoc

Wsparcie interwencyjne jest dostępne dla biznesmenów, którzy doświadczyli strat finansowych wynikających z powodzi. Do uzyskania pomocy konieczne jest spełnienie pewnych kryteriów. Kluczowym jest zobowiązanie do kontynuowania działalności gospodarczej przez przynajmniej pół roku od momentu przyznania wsparcia. Niezwykle istotne jest także, aby ta działalność była aktywna, nawet jeśli była wcześniej zawieszona – obowiązek wznowienia operacji jest niezbędny. Dodatkowo, odbiorcy pomocy muszą utrzymać poziom zatrudnienia przez okres sześciu miesięcy licząc od 16 września 2024.

Wsparcie ma na celu asystować w procesie odbudowy działalności gospodarczej po stratach spowodowanych katastrofą naturalną, dlatego kontynuacja operacji jest fundamentalna dla przyznania go. Jeżeli twoja działalność była zawieszona, wymagane jest jej reaktywacja po otrzymaniu wsparcia.

Kto może starać się o wsparcie interwencyjne?

Pomoc interwencyjna jest dedykowana dla przedsiębiorców, którzy prowadzili biznes 16 września 2024, nawet jeśli był on zawieszony tego dnia. Dotyczy to zarówno osób prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne, włączając wspólników spółek cywilnych, jak również osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych mających zdolność prawną zgodnie z odrębnymi przepisami.

Jeżeli działalność została zakończona przed wyżej wymienioną datą, przedsiębiorca nie spełnia kryteriów uprawniających do złożenia wniosku o wsparcie. Warto podkreślić, że zawieszenie operacji w dniu 16 września 2024 roku nie dyskwalifikuje możliwości skorzystania z pomocy.

Jak jest kalkulowana kwota wsparcia interwencyjnego?

Suma wsparcia jest uzależniona od wartości strat oraz kilku innych parametrów. Wniosek musi zawierać szczegółowy rachunek strat, które poniosłeś wskutek powodzi. Istnieją dwa główne metody obliczania wysokości wsparcia:

– Na podstawie ilości pracowników objętych ubezpieczeniem (zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych) oraz sumy 16 000 zł na każdego ubezpieczonego pracownika.
– Na podstawie średniego miesięcznego dochodu z roku 2023 pomnożonego przez współczynnik 0,75.

Maksymalna kwota wsparcia wynosi 1 000 000 zł. Jeśli przed nadejściem powodzi nie miałeś ubezpieczenia swojej firmy, wsparcie zostanie zredukowane o 25 proc.

Jak i kiedy złożyć wniosek o wsparcie interwencyjne?

Możliwość składania wniosków o wsparcie interwencyjne rozpoczyna się od 5 października 2024 r. i trwa do 16 marca 2025 r. Istnieje kilka metod złożenia wniosku: elektronicznie przez platformę PUE ZUS/eZUS, wysyłając go pocztą, lub dostarczając osobiście do placówki ZUS. Formularze oraz instrukcje są dostępne na stronie internetowej ZUS.

Jeżeli masz problem z dostępem do internetu lub potrzebujesz pomocy przy wypełnianiu formularza, pracownicy ZUS są gotowi udzielić wsparcia w każdej placówce oraz punktach mobilnych. Wniosek może również zostać złożony przez pełnomocnika, pod warunkiem że posiada on odpowiednie uprawnienia.