Z dokumentów rządowych dotyczących planów finansowych na najbliższe lata wynika, że nie przewiduje się zwiększenia wsparcia finansowego dla rodzin w ramach programu „Rodzina 800 plus”. Ta decyzja jest wynikiem konieczności ograniczenia deficytu budżetowego kraju. Oto precyzyjne informacje na ten temat.
Rządowy plan finansowy, który ma zostać dostarczony do Komisji Europejskiej w połowie października, przewiduje stopniową redukcję deficytu budżetowego. Ta strategia wynika z konieczności dostosowania się do wymogów Unii Europejskiej, które nakazują ograniczenie zadłużenia po przekroczeniu określonego limitu i wywołują procedurę nadmiernego deficytu. W rezultacie, w najbliższych latach powinniśmy być przygotowani na zmniejszenie wydatków publicznych.
W świetle powyższego dokumentu, świadczenie „Rodzina 800+” nie ulegnie podwyżce. Plany na rok 2025 zakładają utrzymanie obecnej wartości nominalnej tego świadczenia wychowawczego, a także innych świadczeń rodzinnych. To oznacza, że nie przewiduje się większych kwot w ramach programu „Rodzina 800 plus” ani innych form pomocy, takich jak jednorazowe wsparcie dla uczniów programu „Dobry start”.
Plan finansowy rządu uwzględnia minimalną redukcję deficytu sektora finansów publicznych o 0,2 punktu procentowego PKB w 2025 roku, co da łączny wynik na poziomie 5,5%. W kolejnych latach przewiduje się znaczące poprawy w sytuacji fiskalnej kraju. Deficyt ma spaść do 4,5% PKB w 2026 roku, a następnie do 3,7% PKB w 2027 roku. W dalszej perspektywie, w 2028 roku, planowane jest obniżenie deficytu do 2,9% PKB, aby spełnić kryterium konwergencji.
Dokument rządowy podkreśla pomocne metody zredukowania deficytu budżetowego, które obejmują utrzymanie obecnej wysokości progów podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku mimo wzrostu zarobków i emerytur. Plan przewiduje także ograniczenie działań mających na celu złagodzenie wpływu wzrostu cen energii, jak również stawek podatku akcyzowego.
„Rodzina 800 plus”, oficjalnie nazywana „Rodzina 500+/800+”, to program pomocy rządowej dla rodzin wychowujących dzieci, który od 1 stycznia 2024 roku przewiduje wsparcie na poziomie 800 zł. Program ten gwarantuje miesięczne świadczenie wychowawcze na każde dziecko do 18. roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. To oznacza, że korzyści z tego programu czerpią rodziny zarówno o niskich, jak i wysokich dochodach.