Jakie zawody będą popularne w 2030 roku? Przemyślenia o trendach i przyszłości pracy

Nie tak dawno temu zawody takie jak social media manager czy projektant aplikacji mobilnych brzmiały jak prosto z filmów science fiction. Dziś stały się one codziennością. Pytanie brzmi, jakie profesje staną się dominujące w przyszłości, powiedzmy do roku 2030? Analitycy trendów i futurologowie mają na ten temat kilka sugestii.

Według wielu prognoz, technologia i kreatywność będą kluczowymi elementami pracy przyszłości. Coraz częściej słyszy się, że ponad połowa obecnych zawodów zniknie w ciągu najbliższych 20-25 lat z powodu postępu technologicznego. Ponadto, szacuje się, że aż 65% dzieci obecnie rozpoczynających edukację, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie zostały wymyślone. Te przewidywania mogą wywoływać różnorodne emocje, od strachu do nadziei, ale ważne jest podejście do nich z dystansem – zmiany zachodzą bardzo szybko, a konkretna prognoza na tak odległe lata może okazać się niedokładna.

Automatyzacja pracy i codziennych czynności to już realność. Kasy samoobsługowe, roboty sprzątające mieszkania, czy chatboty wspomagające zakupy online to tylko kilka przykładów. Według analityków, najbardziej podatne na zautomatyzowanie będą prace fizyczne, powtarzalne i schematyczne oraz te związane z gromadzeniem i przetwarzaniem (ale nie analizą) danych. Zawody kreatywne, wymagające tworzenia rozwiązań i nieszablonowego myślenia mają natomiast większe szanse na przetrwanie.

Natalia Hatalska, znana analityczka trendów, w swoim raporcie z 2016 roku wskazuje na kilka kluczowych trendów w pracy przyszłości. Wśród nich są wydłużenie okresu aktywności zawodowej z koniecznością wielokrotnego przekwalifikowywania, rozwój automatyzacji i robotyzacji, skrócenie standardowego czasu pracy z 8 godzin, oraz rosnące znaczenie elastyczności, mobilności i pracy zdalnej.

Dr Joanna Jeśmian ze Szkoły Idei na Uniwersytecie SWPS przewiduje odejście od stabilnej kariery zawodowej w jednym obszarze na rzecz realizowania wielu zróżnicowanych projektów. Wskazuje również na rosnącą popularność kultury slashies – osób równocześnie wykonujących kilka zawodów.

Nie ma pewności jakie nowe zawody pojawią się w przyszłości. Eksperci jednak przewidują kilka potencjalnych profesji, takich jak: osobisty kurator cyfrowy, projektant śmieci, ekspert ds. uproszczeń, nostalgista, technik opieki zdrowotnej wykorzystujący sztuczną inteligencję, manager ds. współpracy człowieka z maszyną czy cyfrowy krawiec.

Ważne jest jednak pamiętać, że prognozy futurologów to nie jedyne źródło informacji na temat zawodów przyszłości. Ministerstwo Edukacji Narodowej regularnie publikuje listę zawodów, na które będzie zapotrzebowanie na rynku pracy w najbliższych 5 latach. Na takiej liście z 2020 roku znalazły się m.in.: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, mechatronik czy programista.