Ochrona klimatu poprzez oszczędne wykorzystanie energii i termoizolację budynków

Dynamiczna ekspansja gospodarcza, a przede wszystkim powszechne stosowanie paliw kopalnych jako głównego źródła energii, jest jednym z kluczowych czynników wpływających na globalne ocieplenie. Taki stan rzeczy prowadzi do wzrostu temperatury atmosfery, co skutkuje wieloma niekorzystnymi zmianami o globalnym zasięgu. Zgodnie z raportem „Chroń klimat: oszczędzaj energię, ocieplaj budynki”, stworzonym przez Ecofys Polska na zamówienie firmy Rockwool Polska, do końca XXI wieku globalna temperatura może wzrosnąć od 2,0 do nawet 6,4 stopni Celsjusza.

Obecnie widoczne są już naturalne fenomeny powiązane z ociepleniem klimatu – takie jak częstsze susze czy powodzie oraz większa liczba cyklonów tropikalnych. Jedyne co gorsze od obecnej sytuacji to jej pogorszenie – dalszy wzrost temperatury atmosfery na naszej planecie spowoduje intensyfikację tych zjawisk, co z kolei będzie miało katastrofalny wpływ na całą ludzką populację.

Zmiany w klimacie będą także miały wpływ na globalną gospodarkę. Jak podaje raport, wzrost temperatury atmosfery ziemskiej o 4 stopnie Celsjusza może zaowocować spadkiem światowego produktu krajowego brutto od 1 do 5 procent.

W odpowiedzi na zmiany klimatyczne, rządy wielu krajów starają się ustalić wspólne stanowisko w tej materii. Protokół z Kioto z 1997 roku, zawierający zobowiązanie do redukcji emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, jest jednym z międzynarodowych porozumień dotyczących globalnego ocieplenia. Szczególnie dużo zanieczyszczeń pochodzi z sektorów gospodarczych, głównie z produkcji energii, przemysłu i transportu. W tych obszarach możliwe są jednak skuteczne działania, które mogą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, jak na przykład poprawa efektywności energetycznej budynków czy lepsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

W Polsce znaczącą rolę w oszczędzaniu energii i ochronie klimatu odgrywa efektywne zarządzanie energią w budownictwie. Zgodnie z raportem Ecofys – obecnie budynki zużywają aż 40% całej energii wykorzystywanej w kraju, a 70% tego zużycia przypada na ogrzewanie. Poprawa efektywności cieplnej budynków może jednak przyczynić się do obniżenia krajowego zużycia energii o ponad 10%.

Istnieje wiele sposobów na efektywne zarządzanie energią potrzebną do ogrzewania budynków. Kluczowe z nich to: dobra izolacja cieplna, efektywne wykorzystanie energii oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązania dostępne dla każdego nie tylko wspierają ochronę klimatu, ale również mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania.