Warto nie być na bakier z przepisami…
W ostatnich latach sukcesywnie wprowadzanych jest coraz więcej restrykcji, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na początku 2022 roku weszły w życie nowe mandaty, a w zasadzie ich wysokość, które mają dyscyplinować m.in. tych kierowców, którzy nie zachowują limitów prędkości, czy też nie zatrzymują się odpowiednio wcześnie przed pasami.
Czy wysokie mandaty zdołały poprawić statystyki i kierowcy są bardziej uważni? Ta kwestia jest dyskusyjna. Media nadal bardzo często informują o kolejnych rekordowych mandatach otrzymanych przez kierowców, którzy nie przejmują się tym, że ich jazda może się przyczynić do tragedii.
W Polsce wciąż największą liczbę wypadków powodują kierowcy jeżdżący pod wpływem alkoholu oraz ci, którzy nie przestrzegają przepisów dotyczących maksymalnej prędkości.
Do obecnie obowiązujących przepisów dołączają następne. Kolejnym z tej kategorii może być prawo, z którego już niedługo będą mogły korzystać towarzystwa ubezpieczeniowe. Dzięki nim kierowcy, którzy nie mają pozytywnej historii jazdy, będą się musieli liczyć z wyższymi kosztami zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Historia jazdy do prześwietlenia
Już za pięć dni, 17 czerwca 2022 r., wejdą w życie przepisy, które pozwolą ubezpieczycielom sprawdzać historię mandatów kierowcy, który będzie chciał nabyć polisę OC.
Towarzystwo, szacując ryzyko związane z podpisaniem z kierowcą umowy ubezpieczeniowej, będzie mogło szczegółowo prześwietlić status kierowcy pod względem tego, jakie otrzymywał w przeszłości mandaty, jak często, ile przyznano mu punktów karnych i na tej podstawie określać wysokość polisy OC.
Jak nietrudno się domyślić, wielu kierowców będzie się musiało liczyć z większymi kosztami zakupu obowiązkowego ubezpieczenia. W ten sposób „namacalnie” premiowana będzie odpowiedzialna jazda – bezkolizyjna i bez punktów karnych oraz mandatów.
Równie oczywiste mogą być niższe koszty towarzystw ubezpieczeniowych związanych z koniecznością wypłacania odszkodowań z tytułu odpowiedzialności cywilnej kierowców, a te w Polsce są niebagatelne.
Zobacz od czego jeszcze zależy wysokość ubezpieczenia samochodu?