Planowane podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego – szczegółowy przegląd zmian

Aktualnie, świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2988 zł na miesiąc, ale ma to ulec zmianie. Przewiduje się, że do 2025 roku kwota ta zwiększy się do 3287 złotych miesięcznie. Aby być uprawnionym do otrzymania takiego wsparcia, konieczne jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, które jest również dostępne dla dzieci autystycznych. Poniżej przedstawiamy dokładniejsze informacje na ten temat.

Osoby, które opiekują się dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności, mają prawo do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne. W roku 2024 jest to 2988 złotych miesięcznie, ale prognozowany wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2025 roku może zwiększyć tę sumę do 3287 złotych miesięcznie.

Z dniem 1 stycznia 2024 roku zaszły istotne zmiany w prawie dotyczącym świadczenia pielęgnacyjnego dzięki nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pierwsza z nich to podwyżka świadczenia do 2988 złotych miesięcznie. Druga to rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do jego otrzymywania. Nie jest to już tylko prawo rodziców – także inni członkowie rodziny, opiekunowie faktyczni, rodziny zastępcze i instytucje opiekuńcze dla dzieci niepełnosprawnych do 18 roku życia mogą teraz korzystać z tego świadczenia. Celem tych zmian było zapewnienie szerszego dostępu do wsparcia finansowego dla opiekunów dzieci wymagających specjalnej troski.

Od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się także zasady dotyczące zbiegania pracy zawodowej ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Teraz opiekun ma pełną swobodę w tej kwestii – bez względu na to, czy pracuje na pełny etat, dorabia czy zmienia pracę, jego uprawnienia do świadczenia nie ulegają zmianie. To samo dotyczy rolników, małżonków rolników i domowników rolnych. Co więcej, nowe przepisy pozwalają również na otrzymywanie świadczenia przez opiekunów dzieci poniżej 18 roku życia, którzy mają swoje własne źródła dochodu emerytalnego czy rentowego. W przypadku śmierci osoby, do której opieka jest sprawowana, prawo do świadczenia wygasa na koniec miesiąca następującego po miesiącu zgonu, zgodnie z najnowszymi regulacjami.