Poparcie Unii Europejskiej dla budownictwa energooszczędnego w kierunku zrównoważonej przyszłości

Interesujący jest fakt, że aż 40% energii zużywanej na kontynencie europejskim jest wykorzystywane do zasilania i ogrzewania różnych budynków. W reakcji na to, członkowie komisji Przemysłu i Energii, znanej również jako ITRE, niedawno wyrazili swoje poparcie dla pomysłu, aby wszystkie budynki wzniesione po roku 2018 korzystały częściowo z własnej energii. Ten ambitny plan dotyczy proponowanych zmian w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.

Poza tym, posłowie tej komisji dążą do obniżenia podatku VAT na materiały izolacyjne stosowane w budownictwie. Mają też na celu stworzenie funduszu efektywności energetycznej, który miałby służyć do wspierania inwestycji prywatnych i publicznych w modernizację termiczną budynków. Widzą również potrzebę podniesienia świadomości społecznej na temat oszczędności energii i dostarczenia praktycznych porad w tej sprawie poprzez utworzenie dedykowanej strony internetowej.

Rumuńska socjalistka Silvia-Adriana Ţicău w swoim sprawozdaniu wyraża pogląd, że w Europie powinno nastąpić rozpowszechnienie kolektorów słonecznych i pomp ciepła, które umożliwiłyby budynkom produkcję własnej energii. Oprócz tego, posłanka zwraca uwagę na konieczność ustalenia przez poszczególne państwa członkowskie własnych celów dotyczących oszczędności energetycznej.

Zgodnie z dodatkowymi sugestiami, Komisja Europejska powinna opracować ogólnounijną definicję budynków o zerowym zużyciu energii. W zaakceptowanym projekcie, Komisja ITRE apeluje również do Komisji Europejskiej, aby do 31 marca 2010 roku opracowała wspólną metodologię obliczania charakterystyki energetycznej budynków.

Twórcy tego innowacyjnego projektu mają nadzieję, że proponowane zmiany w dyrektywie przyczynią się do redukcji zużycia energii w całej Unii o 5% i podobnego spadku emisji CO2 w ciągu dekady od wprowadzenia nowelizacji. Sprawozdanie zostało przyjęte przez Komisję 31 marca, a pierwsze czytanie w ramach procedury współdecyzji ma zaplanowane na sesję plenarną w maju w Strasburgu.