Praktyczne porady na oszczędność ciepła w domu podczas zimy

Zima to czas, kiedy w naszych domach intensywnie korzystamy z energii cieplnej, niekiedy jej nadmiernie marnując. Jak więc zapewnić sobie komfort cieplny, bez niepotrzebnego przegrzewania i ponoszenia zbyt wysokich kosztów? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Zarządzaj temperaturą w swoich pomieszczeniach. W trakcie urlopu czy wyjazdu na weekend ogranicz ogrzewanie mieszkania do minimum. Nie trzeba obawiać się, że wracając będziemy musieli długo czekać na jego nagrzanie. Unikaj ustawiania grzejników na najwyższa górę – zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na zdrowie i wygląd. Korzystnym dla organizmu jest obniżenie temperatury o 2-3 stopnie na noc. Pamiętajmy również, że każde obniżenie temperatury o 1 stopień to oszczędność około 5% zużywanego ciepła.

Chroń ciepło emitowane przez grzejniki. Nie zasłaniaj ich firankami czy zasłonami. Jeśli masz ozdobne obudowy grzejników, warto je usunąć – skierowują one sporo ciepła w stronę ścian, przez które ucieka ono na zewnątrz. Warto rozważyć montaż ekranów zagrzejnikowych (płyty z materiału izolacyjnego pokryte warstwą materiału odbijającego promieniowanie cieplne) – dzięki nim ciepło będzie skierowane do wnętrza mieszkania, a nie na zewnątrz.

Rozważ wymianę starych okien i drzwi balkonowych na nowe. Stare okno może przepuszczać nawet 10 razy więcej ciepła niż ściana, podczas gdy nowoczesne okno tylko 2-2,5 raza. Jeśli posiadasz duże okna, wymiana ich na nowe może pozwolić Ci oszczędzić nawet połowę wydatków na ogrzewanie. Jest to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji w zakresie oszczędzania energii cieplnej.

Nowoczesne okna są również szczelniejsze, dlatego pamiętaj o prawidłowym wietrzeniu domu. Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie, np. poprzez szerokie otwarcie okien na przeciwległych końcach mieszkania, aby wytworzyć przeciąg. Pamiętaj o zakręceniu zaworu przy grzejniku podczas intensywnego wietrzenia, aby nie tracić ciepła.

Warto zainstalować termostatyczne zawory grzejnikowe, które umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury w pomieszczeniach na poziomie, który nam odpowiada i ograniczają pobór ciepła.

Podgrzewanie pomieszczeń przy użyciu dmuchaw elektrycznych, konwektorów czy klimatyzatorów powinno być wykonywane tylko czasowo, kilka razy w ciągu doby lub w okresach przejściowych. Urządzenia te powinny pracować krótko, np. przed kąpielą podgrzewając temperaturę do wymaganej wysokości i wyłączać się odpowiednio wcześnie. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe może zmniejszyć zużycie energii nawet do 12%.