Przyciągająca inwestorów Polska: dlaczego niemieckie firmy zwracają uwagę na nasz kraj?

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla niemieckich firm, które ze względu na rosnące ceny energii decydują się na przenoszenie swoich działalności produkcyjnych poza granice kraju. Znajdujemy się na ich celowniku głównie z powodu niższych kosztów prowadzenia biznesu, dostępności wykwalifikowanej siły roboczej oraz bliskości geograficznej do Niemiec.

Paweł Tynel, partner w EY Polska, zapewnia, że rosnące koszty, w tym ceny energii, skłaniają niemieckie firmy do przenoszenia i rozbudowy zakładów produkcyjnych w innych rejonach Europy. Polska od lat skutecznie przyciąga takie inwestycje.

Z raportu „EY Atrakcyjność Inwestycyjna Europy 2024” wynika, że w 2023 roku aż 16% bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce pochodziło od niemieckich przedsiębiorstw. Dało to Niemcom pierwsze miejsce wśród europejskich inwestorów i wynik 200 wprowadzonych projektów inwestycyjnych w ciągu ostatnich czterech lat. Inwestycje te przyczyniły się do dynamicznego rozwoju sektora przemysłowego nad Wisłą.

Tynel podkreśla, że koszty prowadzenia działalności są kluczowe dla inwestorów, a dostęp do wykwalifikowanych pracowników staje się coraz ważniejszym atutem. Lokalizacja geograficzna i bliskość do rynków docelowych jest również istotna, każdy dodatkowy kilometr transportu oznacza bowiem dodatkowe koszty i stratę czasu. Polska ma jednak duży rynek wewnętrzny, co dla niektórych inwestycji może mieć istotne znaczenie. Rywalizacja o projekty jest intensywna i bez żadnych sentymentów.

Firma doradcza EY zwraca uwagę, że mimo ogólnego spadku BIZ o 4% oraz miejsc pracy o 7% w Europie w 2023 roku, Polska na tym tle prezentuje się pozytywnie. W naszym regionie liczba BIZ obniżyła się o 3% w porównaniu do roku 2022, jednak liczba stworzonych miejsc pracy wzrosła o 21%.

Niemieckie przedsiębiorstwa zrealizowały w 2023 roku w Polsce 36 projektów inwestycyjnych, co stanowiło 16% wszystkich inwestycji zagranicznych tego roku. Zatrudnienie dzięki temu znalazło ponad 2 000 osób. Te liczby plasują Niemcy na drugim miejscu pod względem liczby napływających BIZ, tuż za Stanami Zjednoczonymi. Na kolejnych pozycjach są Wielka Brytania i Francja.

Lekki spadek PKB w Niemczech w 2023 roku oraz 12% spadek BIZ przyczynił się do zainteresowania niemieckich firm inwestycjami za granicą. Wśród beneficjentów tego trendu jest m.in. region CESA. Według EY, w ostatnich latach struktura zagranicznych inwestycji niemieckich firm uległa zmianie.