Rekordowa wartość złota – czy trend wzrostowy utrzyma się?

W dniu 16 lipca, podczas środowych notowań, ceny złota dosięgnęły swojego historycznego szczytu. Wynika to z rosnącej nadziei inwestorów, wynikającej z oczekiwanych obniżek stóp procentowych przez amerykański Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC), które mają nastąpić w drugiej połowie roku. Tym samym pojawia się pytanie, czy wartość złota będzie kontynuować swoją wspinaczkę.

Rekordowa cena spot złota wzrosła o 0,5 proc., osiągając poziom $2482,29 za uncję. Z informacji udostępnionych przez LSEG wynika również, że cena kontraktów na przyszłe dostawy tego kruszcu osiągnęła wartość $2478,4 za uncję. Przewiduje się, że we wrześniu Fed wprowadzi pierwszą od dłuższego czasu redukcję stóp procentowych. Jest to reakcja na zapowiedzi Jerome’a Powella – szefa Rezerwy Federalnej – oraz na umiarkowane dane dotyczące inflacji z lipca. W ostatnim poniedziałek Powell zasugerował, że Fed nie będzie odkładał obniżki stóp do momentu osiągnięcia przez inflację celowego poziomu 2 proc., ponieważ wpływ polityki monetarnej na ceny jest opóźniony.

Główną przyczyną tak dynamicznego wzrostu cen złota jest zmiana nastrojów na rynku. Optymizm inwestorów osiągnął wyjątkowo wysoki poziom, co potwierdzają dane CME FedWatch. Z tych informacji wynika, że aż 93,3 proc. inwestorów spodziewa się obniżki stóp procentowych w USA we wrześniu o 25 punktów bazowych. Tylko 6,7 proc. inwestorów przewiduje większą obniżkę. Widać zatem, że na rynku panuje zgoda co do tego, że FOMC wkrótce rozpocznie cykl luzowania stanowiska. Ceny złota w ostatnich miesiącach nieustannie rosną, głównie ze względu na jego status bezpiecznej przystani w obliczu eskalujących napięć na Bliskim Wschodzie oraz z powodu zwiększonego popytu na ten kruszec ze strony banków centralnych.

Vivek Dhar, dyrektor ds. badań nad surowcami energetycznymi i górniczymi w Commonwealth Bank of Australia, podkreśla, że złoto prezentuje siłę na każdym rynku (również pod kątem technicznych wsparć), co jest godne odnotowania, zwłaszcza że silny dolar wpływa negatywnie na notowania tego kruszcu. Mimo to, Dhar sugeruje, że ceny złota mogą przekroczyć prognozę banku, osiągając wartość $2500 za uncję do końca roku.