Sejm podjął decyzję o przedłużeniu terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności

We środę, Sejm zatwierdził zmiany w ustawie, które przewidują możliwość wydłużenia okresu ważności orzeczeń o niepełnosprawności, które kończą swą ważność 30 września 2024 roku, aż do maksymalnie sześć miesięcy dłużej. Następnie, sprawa zostanie skierowana do Senatu.

Przy głosowaniu nad zmianą ustawy dotyczącej rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych, 442 posłów opowiedziało się za jej wprowadzeniem. Żaden z posłów nie był przeciwny takiemu rozwiązaniu, jeden jednak – Konrad Berkowicz z Konfederacji – wstrzymał się od głosu.

30 września 2024 roku upływa termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, które zostały przedłużone w wyniku pandemii COVID-19. Szacuje się, że dotyczy to około 400 tysięcy osób.

Jak zachować ważność orzeczenia? Nowelizacja daje możliwość utrzymania ważności aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności aż do momentu wydania nowej decyzji, ale nie dłużej niż sześć miesięcy. Warunkiem jest zgłoszenie przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie nowego orzeczenia w ciągu okresu jego obecnej ważności.

Podobne rozwiązanie dotyczy złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji dotyczącej poziomu potrzeby wsparcia, która jest niezbędna do ubiegania się o świadczenie pomocowe.

Nowelizacja przewiduje także wydłużenie terminu na złożenie wniosku o wydanie orzeczenia z dotychczasowych 30 dni do 2 miesięcy. Osoby poniżej 16. roku życia, które starają się o wydanie orzeczenia, mają teraz na to 3 miesiące.

Twórcy projektu ustawy podkreślają, że wprowadzenie dłuższego terminu umożliwi płynne rozpatrywanie wniosków przez zespoły orzecznicze. Jest to szczególnie istotne ze względu na oczekiwane nagromadzenie wniosków we wrześniu 2024 roku, kiedy kończy się ważność wielu orzeczeń.

Nowelizacja wprowadza także regulacje przejściowe, które określają, że do spraw rozpoczętych, ale jeszcze nie zakończonych, dotyczących postępowań o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, będą stosowane przepisy zawarte w omawianej nowelizacji ustawy o rehabilitacji. Przepis ten obejmuje postępowania rozpoczęte przed dniem wejścia w życie projektu ustawy.

W efekcie takiego rozwiązania możliwe będzie utrzymanie statusu osoby niepełnosprawnej zgodnie z nowymi zasadami przez osoby, które rozpoczęły procedurę orzeczniczą przed wejściem w życie projektu ustawy.

Nowe zapisy wydłużają również ważność kart parkingowych do 31 marca 2025 roku (o sześć miesięcy, licząc od dnia upływu ważności orzeczeń, czyli od 31 marca 2025 roku).