Zawiązałeś stosunek prawny na podstawie umowy zlecenia i teraz pragniesz go zakończyć, ale nie wiesz jak to uczynić? Ważne jest, aby pamiętać, że procedura jest inna niż przy rozwiązaniu umowy o pracę. Ostatnia jest regulowana przez Kodeks Pracy, natomiast umowa zlecenia jest formą współdziałania opartą na prawie cywilnym, a więc obowiązują ją postanowienia Kodeksu cywilnego. Dowiedz się więcej na temat procedury wypowiedzenia umowy zlecenia w sposób efektywny i zgodny z prawem.
Co to jest wypowiedzenie umowy zlecenia? To jednostronna deklaracja intencji, której konsekwencją jest zamknięcie umowy zlecenia. Może być ono przedstawione przez każdą ze stron zaangażowanych w umowę, zarówno przez osobę udzielającą jak i przyjmującą zlecenie.
Podczas procesu wypowiedzenia umowy zlecenia trzeba przestrzegać przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym, głównie artykułu 746, który precyzyjnie opisuje obowiązki obu stron. Warto tu przypomnieć, że umowa zlecenia to coś zupełnie innego niż umowa o pracę, do której Kodeks pracy nie ma żadnych odniesień, a tym samym nie daje ochrony żadnej ze stron.
Jeśli chodzi o sformułowanie wypowiedzenia umowy zlecenia, należy pamiętać o kilku kluczowych elementach, które powinny znaleźć się w dokumencie. Powinien on zawierać datę i miejsce sporządzenia, dane zarówno zleceniodawcy jak i zleceniobiorcy, treść wypowiedzenia oraz podpisy obu stron. Wzór wypowiedzenia powinien być klarowny i jednoznaczny, aby uniknąć potencjalnych konfliktów związanych z zakończeniem współpracy. Wypowiedzenie umowy zlecenia – bez względu na powód jej zakończenia – powinno wyglądać podobnie. Można skorzystać z poniżej przedstawionego wzoru lub stworzyć swój własny, używając własnych słów.