Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza kluczowe zmiany: Nowe przepisy od 2025 roku i świadczenia od lipca tego samego roku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ogłasza ważne zmiany w regulacjach, które nabiorą mocy prawnej z początkiem nowego roku, a dokładnie 1 stycznia 2025. Według nowych zasad możliwe stanie się połączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami. Aby takie połączenie było możliwe, beneficjent musi spełnić określone kryteria. ZUS ustalił również maksymalny limit świadczenia na poziomie 5342,88 zł. W ramach nowych przepisów wprowadzono dwa alternatywne modele wypłat.

Począwszy od 1 stycznia 2025 roku, kolejne przepisy wprowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych umożliwią łączenie emerytury z rentą rodzinna, co jest istotnym elementem nowych regulacji dotyczących świadczeń emerytalnych i rodzinnych.

Według informacji udzielonych przez ZUS, już od początku 2025 roku nastąpią zmiany w systemie wypłat renty rodzinnej. Osoby spełniające określone kryteria będą mogły sumować to świadczenie z innymi. Jeżeli jednak nie otrzymują one żadnych innych świadczeń, muszą spełnić dodatkowe wymogi, by otrzymać rentę rodzinna. Należy do nich m.in. złożenie odpowiedniego wniosku. Aby skorzystać z możliwości sumowania renty rodzinnej z innymi świadczeniami, takimi jak emerytura, beneficjent musi spełnić szereg konkretnych warunków określonych przez ZUS.

W myśl nowych przepisów, osoba ubiegająca się o rentę rodzinna musi spełniać następujące kryteria: osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), być singlem (nie można być w związku małżeńskim), udowodnić wspólnotę majątkową z małżonkiem aż do jego śmierci oraz posiadać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, które powinno zostać nabyte nie wcześniej niż po ukończeniu 55 roku życia (kobiety) lub 60 roku życia (mężczyźni).