Zmiana interpretacji przepisów podatkowych od strony Krajowej Informacji Skarbowej: Streamerzy na celowniku

Krajowa Informacja Skarbowa, władza kontrolująca prawidłowość rozliczeń podatkowych w Polsce, wprowadziła nową wykładnię przepisów fiskalnych. Dotyczy to szczególnie streamerów – osób transmitujących treści na żywo w sieci, co stanowi zakończenie dotychczasowego korzystnego traktowania ich działalności pod kątem podatkowym. Wszystkie wpłaty otrzymywane teraz przez streamerów, bez względu na ich wielkość, będą traktowane jako elementy do opodatkowania. Zmiany te mogą mieć również konsekwencje dla odbiorców tych usług.

Streamerowie to jednostki, które za pośrednictwem różnorodnych platform streamingowych, takich jak Twitch, YouTube, Facebook Gaming czy Kick, transmitują rozmaite treści w internecie. Do tej pory korzystali oni z ulg podatkowych, które umożliwiały zwolnienie z opodatkowania darowizn od widzów do kwoty 5733 zł od jednej osoby w ciągu 5 lat. Ta sytuacja jednak uległa zmianie i teraz nawet najmniejsze darowizny będą musiały być uwzględnione w rozliczeniu podatkowym.

Zgodnie z nowo wydaną interpretacją przepisów, każda otrzymana wpłata od widza będzie klasyfikowana jako przychód z działalności gospodarczej lub prywatnej. Oznacza to, że w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, nałożony zostanie podatek wynoszący 12% od dochodów do 120 000 zł rocznie oraz 32% od kwoty przekraczającej ten próg. Możliwe będzie również wybranie alternatywnego modelu rozliczenia – podatku liniowego w wysokości 19%.